Depresja – czy odpowiednia dieta może pomóc w jej leczeniu?
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w 2014 roku, aż 5% ludzkości cierpiało na depresję. Jest to ponad 350 milionów ludzi, a zatem prawie 9 razy tyle ile ludności liczy Polska. Według statystyk większość cierpiących to kobiety, choruje ich prawie połowa więcej niż mężczyzn. Wynika to nie tylko z powodu tzw. depresji poporodowej, ale również z trudności ekonomicznych, bezrobocia, katastrof naturalnych i konfliktów.
Jak poznać czy jesteśmy chorzy, do kogo zwrócić się z tym problemem oraz czy odpowiednia dieta może pomóc w leczeniu depresji? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra Agnieszka Remlinger-Molenda.
Czy specyficzny tryb życia, tak obecny w dzisiejszych czasach, może prowadzić do depresji? Mam na myśli ciągły wyścig szczurów w pracy, lęk o jej utratę, kredyty na głowie. Czy depresja nie staje się powoli chorobą cywilizacyjną, której coraz trudniej będzie nam uniknąć?
Myślę, że depresja już jest chorobą cywilizacyjną. Bardzo często jesteśmy zestresowani, czy to możliwością utraty pracy, czy coraz większymi wymaganiami, jakie stawia przed nami codzienne życie. Jednak stres jest tylko jedną stroną medalu. Drugą jest tak zwana predyspozycja – kiedy pacjenci pytają mnie, dlaczego zachorowali na depresję, odpowiadam im, że jest w nas pewnego rodzaju predyspozycja, czyli „gotowość do” zareagowania na stres w taki, a nie inny sposób.
Przy czym my tę gotowość mamy wrodzoną. Gdybyśmy zbadali pewną grupę osób pod kątem genów, to okazałoby się, że część osób będzie miała bardzo podobny kod genetyczny, natomiast nie każda z nich zachoruje na to samo i w tym samym czasie.
Przez obecne długoterminowe czynniki środowiskowe, takie jak kredyty, praca 24 godziny na dobę, w którymś momencie dochodzi do sytuacji kiedy możliwości kompensacyjne organizmu, które przez pewien czas pozwalały nam funkcjonować w tych warunkach, po prostu się wyczerpują. Jak baterie. I wtedy dochodzi właśnie do ujawnienia się objawów depresji.
Czy jesteśmy sami w stanie zdiagnozować u siebie depresję?
Można oczywiście zauważyć pewne zmiany w naszym samopoczuciu. Jednak czy jesteśmy sami w stanie zdiagnozować depresję? Niekoniecznie. Przychodzi do mnie wiele osób, które pytam: „co się dzieje, w czym mogę pomóc?”, odpowiadają mi, że właściwie sami nie wiedzą, że znaleźli się tutaj, bo przysłała je na przykład rodzina. Pytam więc: „a co rodzina mówi?” i w ten sposób powoli dochodzimy do istoty problemu. Nieraz trudno jest przyznać się przed samym sobą, że mamy z czymś problem i sobie nie radzimy. Czasami jednak sytuacja jest odwrotna – pacjenci przychodzą i mówią, że są w ciężkiej depresji, a po zbadaniu ich okazuje się, że tak nie jest. Depresja ma bardzo określone kryteria czasowe, jak i objawowe. Więc tak naprawdę ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz.
źródło:
http://www.smakizpolski.com.pl/depresja-czy-odpowiednia-dieta-moze-pomoc-w-jej-leczeniu.