Lęk uogólniony – zaburzenie lękowe uogólnione
Zaburzenie lękowe uogólnione(generalized anxiety disorder – GAD), z powodu małej specyfiki objawów jest trudne do rozpoznania. Charakterystyczne dla GAD jest trudne do opanowania, nadmierne martwienie się różnymi sprawami. Obszar zamartwiania może dotyczyć każdego aspektu życia – rodziny, relacji międzyludzkich, zdrowia, pieniędzy i pracy. Łatwo jest bagatelizować objawy GAD, bo przecież wszyscy czasami się o coś martwią. Niektórzy pacjenci racjonalizują objawy i tłumaczą je cechami charakteru, a inni mówią: ,,myślałem, że wszyscy tak mają”. Prowadzi to do nie zgłaszania objawów przez pacjentów, prób normalizacji dolegliwości i niepostrzegania ich jako chorobowych.
Jednak w GAD zamartwianie zaczyna się samoistnie i bywa trudne do powstrzymania. Utrwalone zamartwianie prowadzi do poczucia pobudzenia, zaburzeń koncentracji i objawów somatycznych takich jak: bóle mięśni, ciągłe napięcie w ciele, męczliwość, bezsenność.
Rozpowszechnienie GAD dotyczy ok. 9% populacji ogólnej, częściej występuje u kobiet. W rozwoju zaburzenia istotną rolę mają czynniki genetyczne.
Osoby cierpiące na GAD mają objawy chorobowe prawie codziennie. Wśród pacjentów zgłaszających się do specjalistów dominują osoby z wieloletnim wywiadem chorobowym, doświadczające obniżonego funkcjonowania społecznego i osobistego.
Leczenie polega na stosowaniu farmakoterapii, psychoterapii i technik relaksacyjnych.
GAD często współwystępuje z innymi zaburzeniami lękowymi takimi jak napady paniki, fobia społeczna czy depresja.
Joanna Miłoszewska-Maj