Patotreści, czyli o niebezpieczeństwach w sieci
Według raportu z badań „Patotreści w internecie” opracowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Rzecznika Praw Obywatelskich, przy wsparciu Orange Polska aż 37% nastolatków w wieku 13-15 lat przyznało, że oglądało patotreści w internecie, z czego 43% ma kontakt z nimi co najmniej raz w tygodniu. Czym zatem są patostreamy, kto jest ich odbiorcą i jaki mają wpływ na młodzież?
Czym są patotreści ?
Patotreściami możemy nazwać filmy, zdjęcia czy inne formy przekazu promujące zachowania dewiacyjne, sprzeczne z normami społecznymi. Patostreaming polega na pokazywaniu w sieci szkodliwych i patologicznych treści opartych na przemocy, często łamiących prawo. Przekaz nadawany jest w czasie rzeczywistym w serwisach internetowych. Prezentowane w transmisjach na żywo demoralizujące zachowania to m.in. libacje alkoholowe, przemoc psychiczna i fizyczna, seksualna, przemoc w stosunku do zwierząt, zażywanie narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych. Za publikacje transmisji patostreamerzy, czyli nadawcy otrzymują wpłaty pieniężne od swoich widzów, często w zamian za wykonanie określonych czynności dewiacyjnych. Ich dochody biorą się również z reklam wyświetlanych w czasie emisji na serwisach internetowych. Patotreści prezentowane mogą być również w piosenkach, teledyskach i filmach dostępnych w internecie, które wychwalają patologiczne postawy.
Odbiorcy, czyli dzieci i młodzież
Wg raportu z badań przeprowadzonych w marcu i kwietniu 2019r. 84% nastolatków w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, więcej niż co trzeci nastolatek (37%) deklaruje, że oglądał patotreści w internecie. Najczęstszym powodem oglądania tego typu materiałów była ciekawość ale też chęć zabicia czasu, czyli nuda. Patotreści są przedmiotem rozmów i żartów wśród młodzieży. Żeby być „na czasie” i funkcjonować w grupie rówieśniczej należy się zapoznać z popularnymi treściami.
Wpływ patotreści na psychikę nastolatków
Większość nastolatków (88%) oglądających patotreści deklarowało, że było to dla nich niepokojącym doświadczeniem. Nadawcy demoralizujących materiałów cieszą się jednak dużą popularnością wśród młodzieży, nierzadko zyskując status internetowych celebrytów. Rośnie zatem ryzyko, postrzegania ich oraz ich czynów jako wzorów do naśladowania. Zagrożenie to jest tym większe gdyż z patostreamerami łatwo się zidentyfikować – są to młodzi ludzie, którzy zaczynając od zera zyskali dzięki materiałom dużą popularność, rozpoznawalność oraz pieniądze. Są też postrzegani jako autentyczni i dostępni – swoim odbiorcom dają wgląd w najintymniejsze szczegóły ze swojego życia, odpowiadają na pytania, zapraszają do bycia z nimi w relacji, do współtworzenia materiałów. Nie ulega wątpliwości, że demoralizujące materiały mogą w znaczący sposób wpływać na poznawcze i emocjonalne funkcjonowanie młodzieży. Dlatego też ważna jest by rodzice, nauczyciele i inne osoby z otoczenia nastolatków były świadome zagrożenia i uważne na to jak dzieci spędzają wolny czas w sieci.
Artykuł na podstawie: Patotreści w internecie. Raport o problemie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, 5-22. Pobrano z: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/patotresci-w-internecie-niebezpieczna-codziennosc-naszych-dzieci (dnia 09.02.2021r.)
Autor – mgr Marta Grabińska