Depresja w ciąży i po porodzie
Depresja może spotkać każdego z nas. Częściej kobiety niż mężczyzn. Co więcej – może pojawić się w okresie ciąży, którą dotychczas uważano za okres ochronny dla kobiety. Wyniki badań sugerują, że problem dotyczy około 8.5-11% kobiet w ciąży – co oznacza, że co 10 kobieta w ciąży choruje na depresję. Tylko niewielki odsetek pań korzysta z pomocy psychiatrycznej w tym okresie. Szczególnie narażone są kobiety, które już wcześniej chorowały na depresję, które nie mają partnera i/lub wsparcia społecznego, które nie planowały ciąży i mają wrażenie, że bardzo przez to skomplikowało się ich życie oraz które są ofiarami przemocy domowej lub doświadczyły silnego stresu w związku z wydarzeniami życiowymi.
Depresja w ciąży często jest zapowiedzią depresji po porodzie. Od niewielkiego przygnębienia aż po poważne objawy, takie jak silne wahania nastroju, znaczny niepokój, lęki, płaczliwość, poczucie małej atrakcyjności, zaburzenia snu czy trudności w okazywaniu „ciepła emocjonalnego” osobom bliskim, w końcu niemożność zaopiekowania się nowo narodzonym dzieckiem, poczucie winy, myśli, że nie sposób tak dalej żyć.
W następstwie depresji u kobiet w okresie ciąży i w połogu, u noworodków mogą wystąpić choroby somatyczne, zaburzenia zachowania czy opóźnienie rozwoju poznawczego. Może też dojść do niewykształcenia prawidłowej więzi między matką a nowo narodzonym dzieckiem.
Można temu zaradzić. Przede wszystkim nie czekać aż „samo przejdzie”. Trzeba porozmawiać o swoich niepokojach z psychiatrą i/lub psychologiem. Współczesne metody leczenia wychodzą naprzeciw kobietom i nie pozostawiają ich w tym trudnym dla nich okresie.
Według badań naukowych konsekwencje nieleczenia depresji u kobiet w ciąży mogą być znacznie bardziej niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka niż farmakologiczne leczenie depresji, czyli stosowanie leków przeciwdepresyjnych oraz leków zmniejszających lęki i niepokój oraz przywracających prawidłowy sen. Istnieją wytyczne, zgodnie z którymi lekarz psychiatra dobiera najbardziej korzystny lek dla danej kobiety. W niektórych przypadkach może okazać się, że włączenie leków nie będzie konieczne, a wystarczy fachowe wsparcie psychologa.
Często bywa tak, że w okresie ciąży kobieta czuje się bardzo dobrze, a objawy depresji pojawiają się po narodzinach dziecka. W takich sytuacjach również współczesna medycyna ma do zaoferowania skuteczne i bezpieczne leki. Po indywidualnej ocenie stanu psychicznego kobiety psychiatra może tak dobrać leki, że nawet nie jest konieczne zaniechanie karmienia piersią.
W każdym przypadku depresji u kobiety w ciąży lub w okresie karmienia piersią należy wnikliwie ocenić jej samopoczucie i wszystkie mogące z niego wynikać zagrożenia dla kobiety
i dziecka oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze.