Zaburzenia osobowości
Jest wiele koncepcji definicji osobowości. Ja nazywam osobowość naszym portretem psychologicznym.
Osobowość jest bowiem zestawem naszych cech psychicznych pozwalającym na adaptację i wewnętrzną integrację naszych myśli, uczuć i zachowania w określonym środowisku i czasie.
Jeszcze inaczej mówiąc to zestaw elementów naszej psychiki i naszych zachowań, dzięki którym w określony sposób pojmujemy siebie samych oraz inne osoby, czujemy, myślimy, interpretujemy zachowania swoje i innych.
Nasza osobowość kształtuje się do okresu wczesnej dorosłości, dlatego jej zaburzenia można stwierdzić dopiero od ok. 24 roku życia, czyli po okresie dojrzewania i kształtowania się osobowości.
Zaburzenia osobowości nie są chorobą !
Ale wiążą się one z różnego rodzaju trudnościami w codziennym życiu danej osoby. Większość z nas ma pewne cechy zaburzeń osobowości, np. niektórzy są podejrzliwi, inni wszystkiego się boją, jeszcze inni nie lubią bliskości i nie czerpią pozytywnych odczuć z relacji z innymi ludźmi.
O zaburzeniach osobowości mówimy wtedy, kiedy cechy charakteru powodują stały, powtarzający się problem w naszym codziennym funkcjonowaniu i w naszych relacjach z innymi ludźmi.
Zaburzeniom osobowości mogą towarzyszyć inne zaburzenia, np. zaburzenia depresyjne, zaburzenia odżywiania, problemy z wybuchami złości, nerwice, a czasem nawet psychozy. W zależności od rodzaju zaburzeń osobowości leczeniem są przede wszystkim różne formy psychoterapii, a w przypadku dodatkowych schorzeń stosuje się też wsparcie farmakologiczne.
Tym wpisem rozpoczynam cykl na temat zaburzeń osobowości i sposobów radzenia sobie z nimi.