Spotkania psychoedukacyjne dla rodzin – czy to możliwe?
Głównym celem psychoedukacji jest pełniejsze zrozumienie stanu zdrowia psychicznego przez Pacjenta. Zwiększenie świadomości w zakresie charakteru i przebiegu zaburzeń, na które cierpi Pacjent może przyczynić się do zmiany nastawienia do choroby oraz – w dłuższej perspektywie – do poprawy jakości jego życia.
Kształcenie osób z zaburzeniami psychicznymi – efektywna psychoedukacja
Efektywna edukacja z zakresu kształcenia osób z zaburzeniami psychicznymi powinna odznaczać się rozmaitymi cechami. Profesjonalna psychoedukacja powinna w szczególności:
- rozwijać świadomość Pacjenta;
- zapewniać Pacjentowi konkretne sposoby i strategie radzenia sobie z zaburzeniami;
- poprawiać i rozwijać umiejętności komunikacyjne Pacjentów;
- zwiększać odporność na stres Pacjenta związany z zaburzeniami;
- podnosić samoocenę Pacjenta;
Terapia psychoedukacyjna dla rodzin
W procesie psychoedukacji bardzo ważne jest odpowiednie zaangażowanie rodziny Pacjenta. Psychoedukacja umożliwia najbliższym osoby chorej poznać charakter zaburzeń oraz dostosować ich działania i reakcje w odpowiedni sposób – tak, by przyczynić się do poprawy kondycji psychicznej Pacjenta. Zdobywszy odpowiednią wiedzę z zakresu radzenia sobie z zaburzeniami psychicznymi chorego, rodzina odegrać może bardzo ważną rolę w procesie jego socjalizacji.
Profesjonalna psychoedukacja grupowa
Psychoedukacja polegać może również na uczestniczeniu w zajęciach grupowych. Zwykle ów rodzaj psychoedukacji kojarzony jest z leczeniem choroby alkoholowej, jego zastosowanie może jednak przynieść pozytywne efekty np. w procesie leczenie schizofrenii. W Amonarii oferujemy profesjonalną psychoedukację grupową, która z pewnością przyczyni się do polepszenia stanu zdrowia Pacjenta.