Kiedy powinienem pójść do psychologa?
Profesjonalny psycholog, dysponując szeroką i usystematyzowaną wiedzą na temat ludzkiej psychiki, różnorodnych zachowań człowieka i ich motywacji, potrafi pomóc Pacjentom w ich codziennym funkcjonowaniu. Zazwyczaj jednak osoby, które potrzebują pomocy specjalisty nie decydują się na wizytę – czy to z powodu bagatelizowania przeżywanych problemów, czy też z racji wstydu przed rozmową z psychologiem. Warto pamiętać, że istnieją takie powody, dla których powinno się pójść do psychologa, których nie wolno nigdy lekceważyć. Brak decyzji o udaniu się do specjalisty może bowiem mieć przykre konsekwencje dla nas i naszego zdrowia psychicznego.
Czy to czas aby pójść do psychologa?
Życiu człowieka towarzyszą wydarzenia, które mogą w znaczący sposób wpływać na jego zdrowie psychiczne. Niektóre z nich – takie jak śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem czy kłopoty zawodowe – mogą oddziaływać na człowieka na tyle silnie, że jego codzienne funkcjonowanie zostaje zaburzone. Jeżeli odczuwasz niepokój, który powraca do Ciebie niespodziewanie w różnych momentach każdego dnia lub jeśli nie możesz poradzić sobie z własnymi emocjami, a wsparcie najbliższych przestało być wystarczające, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie psychologa. Wizyta może okazać się nieodzowna także w innych przypadkach: gdy masz poczucie, że Twoje obecne życie potrzebuje zmian lub zmiany, które w Twoim Życiu zaszły, wydają się źródłem nieszczęść i porażek.
Skąd wiedzieć, że powinienem pójść do psychologa?
Powody, dla których powinno się pójść do psychologa , są bardzo zróżnicowane. Co jednak ważne, nie zawsze jesteśmy w stanie precyzyjnie określić przyczyny naszego gorszego samopoczucia, w tym lęków (czy innych charakterystycznych objawów). Warto zatem udać się do psychologa wówczas, gdy niejako intuicyjnie dostrzegamy pogorszenie naszej kondycji psychicznej w porównaniu do wcześniejszego okresu naszego życia.
- Czy depresja to zawsze obniżony nastrój?
- Spotkanie dla rodziców dzieci słabo słyszących i niesłyszących
- Depresja osób starszych.
- Czy diagnoza w wieku dorosłym ma sens? Co daje świadomość, że jesteś osobą nieneurotypową?
- Zespół Jelita Drażliwego – diagnoza i co dalej?
- Lęk i zaburzenia lękowe
- OŚ MÓZGOWO-JELITOWA