Dobry, szczęśliwy związek
Nie jest łatwo stworzyć dobry, szczęśliwy związek. Potwierdzają to tylko różnego rodzaju statystyk, lecz nie trzeba wcale liczb, aby zrozumieć, że stworzenie udanego związku wymaga odpowiedniego nakładu sił oraz zaangażowania z obu stron. Sama miłość – jako uczucie – często nie wystarcza. Jednocześnie nie istnieje jedna prawdziwa recepta na trwały i szczęśliwy związek.
Wszystko to powoduje, że związki niekiedy mogą odstraszać. Samo wejście w związek, rozpoczęcie czegoś poważniejszego. Wiele osób uważa, że skoro jest dobrze to będzie już tak zawsze i nie trzeba za bardzo niczego zmieniać. Ale przecież kiedyś musi nastąpić ten kolejny krok i przeniesienie związku na wyższy poziom. To z kolei wymaga czasu i pracy. Nie jest tak jak w bajkach, gdzie wszyscy żyją „długi i szczęśliwie”. Trwanie w związku, ale też jego budowanie nie jest bajką, choć oczywiście przy odpowiednich okolicznościach może wyglądać podobnie.
Nie zawsze tak jednak jest, a udany i szczęśliwy związek zależy od wielu czynników, które często mają charakter bardzo personalny. Wszak jesteśmy inni, mamy swoje preferencje i upodobania, każdy z nas ma też pewien system wartości, określone zachowania czy po prostu zainteresowania.
Co więc w największym stopniu może zadecydować o tym, czy związek przetrwa próbę czasu? Związek to nie tylko uczucie, ale również:
- Wspólne spędzanie czasu. To chyba najlepszy sposób, aby wytworzyć trwałą więź między partnerami. Choć różnimy się od siebie pod względem tego co lubimy to warto znaleźć przynajmniej jedno wspólne hobby, jedną rzecz, która interesuje obu partnerów. W jaki sposób można te wspólne pasje odkryć? Choćby poprzez chodzenie na randki, co wcale nie musi ograniczać się do początkowego etapu znajomości. Na randki można chodzić także w dojrzałym już związku, a może się okazać, że te wieczory będą nawet lepsze niż wcześniej.
- Rozmowa. Nie ma trwałego i szczęśliwego związku bez rozmowy. Choć po jakimś czasie zaczyna pojawiać się przekonanie, że rozumiemy się z drugą osobą bez słów, należy cały czas jasno i wyraźnie komunikować się z partnerem. Brak takiej komunikacji często rodzi konflikty. Warto rozmawiać, na każdy temat. Zarówno o drobiazgach, jak i o sprawach trudnych. Dzięki temu będziemy mogli żyć ze sobą razem, a nie obok siebie. Wspólne spędzanie czasu z pewnością w tym pomoże. Rozmowa to także dobry sposób na radzenie sobie z konfliktami, które w związkach się zdarzają i są jak najbardziej normalne. W wielu przypadkach efektem są jednak „ciche dni”, a tymczasem wszelkie kłótnie warto rozwiązywać od razu i bez owijania w bawełnę.
- Intymność. Bardzo duże znaczenie ma również intymność oraz jej budowanie. Poprzez kontakt z drugą osobą – zwykłe trzymanie się za ręce, przytulenie czy pocałunek na powitanie lub pożegnanie – wysyłamy sygnał, że jesteśmy i że można na nas liczyć. Wszystko to wpływa również na satysfakcję związaną z życiem seksualnym.
- Lojalność. Jest niezwykle ważnym aspektem budowania związku. Lojalność wobec partnera to jeden z fundamentów trwałości związku. Nie poniżajmy więc drugiej osoby, nie atakujmy zawsze wtedy, kiedy coś nam się nie podoba. Zamiast tego doceniajmy sukcesy, chwalmy i dostrzeżmy także wszystkie małe rzeczy, dzięki czemu wzrośnie motywacja do działania, ale i samoocena oraz poczucie własnej wartości partnera. Szczególnie niebezpieczne dla lojalności może być natomiast narzekanie na partnera, które niekiedy może szybko stać się wyjawianiem tajemnic czy szczegółów życia, o których partner nie chciałby mówić.
Jak więc widzimy, zbudowanie trwałego związku nie jest łatwym zadaniem. Budowa zaufania, solidarności i poczucia bezpieczeństwa między partnerami bywa niezwykle czasochłonna, a często wystarczy tylko jeden błąd, by wszystko zawaliło się jak domek z kart. Dobry związek opiera się na rozmowie oraz lojalności. Ważne są również intymność oraz wspólne spędzanie czasu. Każdy jest inny, dlatego nie ma jednej recepty na udany związek – z pewnością warto jednak próbować i dać z siebie wszystko, by tym samym dać sobie szansę na szczęśliwy związek.